Adresatami programu są seniorzy dotknięci lub zagrożeni samotnością. Program jest realizowany we współpracy z kołami gospodyń wiejskich (KGW), które organizują spotkania przy wspólnym stole dla osób starszych. Elementem programu są e-kody umożliwiające zapłatę za zakup towarów dostępnych w sklepach sieci „Biedronka”.
Rekrutacja 2024
Najważniejsze informacje o programie:
- III edycja programu będzie edycją całoroczną – trwającą od marca do grudnia 2024 r.
- Fundacja Biedronki zapewnia środki na zakup produktów potrzebnych do organizacji spotkań dla seniorów, przekazując e-kody w wysokości 8000 zł do wykorzystania w sklepach sieci Biedronka
- Zadaniem kół gospodyń wiejskich jest organizacja spotkań dla samotnych seniorów z lokalnej społeczności – w czasie trwania edycji należy zorganizować min. 6 spotkań – każde w odstępie co najmniej 3 tygodni
- Po każdym spotkaniu KGW wypełnia i przesyła Fundacji krótkie sprawozdanie (w formie online)
- Fundacja zapewnia wsparcie w zakresie organizacji spotkań oraz w zakresie praktycznej wiedzy z zakresu żywienia seniorów
Dla KGW biorących udział w programie przewidziane są dodatkowe aktywności:
- spotkania z dietetyk programu o różnorodnej tematyce,
- gadżety związane z programem, przydatne do organizacji spotkań,
- scenariusze na spotkania,
- konkursy z atrakcyjnymi nagrodami,
- dedykowana grupa na Facebook’u
Jak się zgłosić do Programu?
- START REKRUTACJI: 05.02.2024, GODZ. 12:00
- WAŻNE!Uczestnicy I i II edycji programu wypełniają wniosek przez swoje konto na Platformie KGW!
Kogo zapraszamy do programu?
- W nowej edycji przygotowaliśmy miejsca dla 1100 kół gospodyń wiejskich (zarejestrowanych w ARiMR lub o statusie stowarzyszenia zwykłego/rejestrowego)
Kryteria formalne:W programie mogą wziąć udział:
- KGW, które zostały założone nie później niż do 31.07.2023
- KGW o zbieżnych celach statutowych z celami programu
WAŻNE!
Jednym z kryteriów decydującym o współpracy jest zgodność celów statutowych KGW z celami programu!Sprawdźcie więc już teraz, czy macie w celach w statucie wpisane: dobroczynność albo działania dobroczynne albo działania charytatywne albo pomoc społeczna.
Taki zapis musi widnieć w sekcji „Cele”, nie zaś w sekcji „Sposoby realizacji celów” lub w paragrafie rozpoczynającym się od słów: Koło/Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez…).Zachęcamy do dodania tego zapisu w Waszych statutach!Przydatne dokumenty:
- W przypadku, gdy liczba zgłoszeń będzie większa niż liczba dostępnych miejsc – o przyjęciu do programu decyduje m.in. kolejność poprawnych zgłoszeń nie warto więc zwlekać ze zgłoszeniem!
Proces rekrutacji:1. Formularz rekrutacyjny będzie dostępny od 05.02, godzi. 12:00
Do wniosku należy dołączyć:
- Oświadczenie o przystąpieniu do programu podpisane zgodnie z reprezentacją Waszego KGW – WZÓR OŚWIADCZENIA
- Statut Waszego Koła
- Aktualny odpis z ARiMR/KRS/rejestru stowarzyszeń zwykłych zawierający informacje o reprezentacji KGW
2. Informacja zwrotna o kwalifikacji do programu zostanie przekazana zgodnie z harmonogramem edycji
O PROGRAMIE
Idea programu
„Danie Wspólnych Chwil” to program realizujący ideę posiłków wspólnotowych dla osób starszych zagrożonych samotnością. Fundacja zaprosiła do udziału w nim Koła Gospodyń Wiejskich, których zadaniem jest organizowanie cyklicznych spotkań dla seniorów przy wspólnym stole. Fundacja Biedronki finansuje zakup produktów potrzebnych do przygotowania posiłków
W programie „Danie Wspólnych Chwil” zachęcamy seniorów do wyjścia z domu i spędzenia czasu z innymi ludźmi. Obecność osób starszych w lokalnej wspólnocie jest wartością i chcemy ją wzmacniać. Zwracamy również uwagę na kwestię prawidłowego żywienia osób starszych.
Na czym polega zadanie Kół Gospodyń Wiejskich w programie Danie Wspólnych Chwil?
Zadaniem KGW jest nawiązanie kontaktu z samotnymi seniorami i zaproszenie ich na spotkania połączone ze wspólnymi posiłkami. KGW powinno zachęcić seniorów do wspólnego spędzenia czasu i rozmowy oraz zainteresować projektem lokalną społeczność i włączyć ją do pomocy.Podczas trwania III edycji programu (marzec- grudzień 2024) KGW zobowiązane są do przygotowania min. 6 spotkań dla seniorów. Na ten cel otrzymają od Fundacji Biedronki 8000 zł w formie e-kodu na zakupy do wykorzystania w sieci sklepów Biedronka.Istotne jest, by spotkania dla seniorów organizować cyklicznie oraz by były dla osób starszych nową okazją do wyjścia z domu (nie wolno więc łączyć ich z innymi imprezami).Koła gospodyń wiejskich same decydują o terminie i lokalizacji spotkań z seniorami (muszą spełniać wymogi regulaminu programu). Koła zgłaszają termin spotkania z wyprzedzeniem na dedykowanej platformie, a po wydarzeniu wypełniają krótki raport.
Dokumenty
Więcej informacji pod adresem: https://daniewspolnychchwil.pl/