Chroń tożsamość i pieniądze. Pomaga w tym System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

Chroń tożsamość i pieniądze. Pomaga w tym System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE

 

Kradzież albo zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy, paszportu czy innego dokumentu tożsamości to bardzo poważny problem, mogący doprowadzić do szeregu trudnych sytuacji z wykorzystaniem danych do celów przestępczych. System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE Związku Banków Polskich to ogólnopolska baza milionów skradzionych i zagubionych dokumentów.

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty tożsamości. Ogranicza możliwości ich późniejszego wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która dokumenty utraciła.

Codziennie przestępcy podejmują dziesiątki prób użycia cudzych dokumentów: wyłudzenia kredytów, wynajem nieruchomości, przestępstwa podatkowe przeciwko budżetowi samorządu (np. zakładanie fikcyjnej działalności gospodarczej). Według danych z najnowszego, 51. „Raportu o dokumentach infoDOK” z września 2022 r., w czasie trwania tego projektu udaremniono ponad 105,8 tys. prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 5,45 mld zł.

Wystarczy zgłosić dokument w jednym banku, aby dane automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłano do wszystkich banków, operatorów telefonii komórkowych oraz tysięcy innych firm i instytucji korzystających z Systemu DZ.

Jakie dokumenty zastrzegać? Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, karta pobytu, książeczka wojskowa, dowód osobisty i karta płatnicza. Nie ma znaczenia czy dokument został skradziony czy zgubiony.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.dokumentyzastrzezone.pl

Jak łatwo zastrzec kartę płatniczą?

1 stycznia 2014 r. Związek Banków Polskich uruchomił System Zastrzegania Kart. To narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod numer telefony (+48) 828 828 828 by zastrzec swoją kartę.

Jest to możliwe z każdego miejsca na świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych. Numer jest dostępny 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Ułatwia kontakt z wydawcą karty i jej zastrzeżenie w sytuacji, gdy czas odgrywa istotną rolę. Jedynym kosztem skorzystania z numeru dla użytkownika (posiadacza karty) jest koszt połączenia, zgodny z tabelą opłat jego operatora.

Szczegóły w serwisie internetowym www.zastrzegam.pl.

Kampania Informacyjna Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE realizowana jest przez Związek Banków Polskich, pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją oraz Federacją Konsumentów.