WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

Narodowe Czytanie 2018 – GBP w Pątnowie – Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

 2018-09-14

W dniu 11 września  o godz. 11.00 rozpoczęło się Narodowe Czytanie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Pątnowie, była to VII odsłona ogólnopolskiej akcji  - Narodowego Czytania pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy.

W tym roku czytano Przedwiośnie ostatnią powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań  Przedwiośnia. Powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

Przeżywamy szczególny czas świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą. W tym jubileuszowym roku myślami często wybiegamy do tamtych dni, kiedy Polacy walczyli o odrodzenie wolnej Ojczyzny, bronili jej granic i pracowali dla odbudowania własnego suwerennego państwa. Wspominamy najważniejsze wydarzenia i postacie tamtych czasów, czcimy zasługi ojców niepodległości i niezliczonych bohaterów, dzięki którym nasz kraj po 123 latach zaborów powrócił na mapę polityczną Europy. Ale też staramy się odtworzyć, co czynili i co czuli wtedy nasi przodkowie; jakie dążenia i nadzieje nimi kierowały, do czego zmierzali i o czym marzyli. 

W literaturze polskiej nie ma lepszego, pełniejszego i celniejszego obrazu tamtych przeżyć niż Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ostatnia powieść wybitnego autora, napisana została na gorąco, pod wrażeniem pierwszego entuzjazmu rodaków.

Nasza akcja Narodowego Czytania odbyła się po raz czwarty. W tym roku  zorganizowana została w scenerii niewyremontowanych pomieszczeń bibliotecznych. Na wstępie dyrektor GBP w Pątnowie Krystyna Smugowska wprowadziła wszystkich zebranych w tematykę ogólnopolskiej akcji, odczytała list prezydenta RP, przywitała wszystkich przybyłych gości, a ciekawostki z życia i twórczości Stefana Żeromskiego przedstawiła Katarzyna Fertała, pracownik GBP w Pątnowie. Panie Krystyna Smugowska i Katarzyna Fertała zadbały o oryginalny wystrój nawiązujący do tragicznych wydarzeń powieści. 

Fragmenty Przedwiośnia Stefana Żeromskiego czytali: Jacek Olczyk – Wójt Gminy Pątnów, Anna Kowalik (ZSS w Pątnowie), Jagna Rogalska-Goclik, Dominik Konieczny, Zofia Pagacz, Julia Kula (ZSS w Pątnowie), Kacper Preś (ZSS w Pątnowie), Jakub Ignasiak (ZSS w Załęczu Małym), Julia Drab (ZSS w Załęczu Małym), Julia Grondys (ZSS w Załęczu Małym), Natalia Pawlicka, Gabriela Pakuła (ZSS w Dzietrznikach), Bartłomiej Przybyła (ZSS w Dzietrznikach), Kornelia Owczarek, Maria Żarnowska (ZSS w Dzietrznikach), Patrycja Stochmiałek, Teofil Graczyk.

Muzycznie spotkanie uświetnił występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej Ogniki pod kierunkiem kapelmistrza Bogdana Krzaka. Dziękujemy wszystkim, którzy wspólnie z nami postanowili posłuchać najpiękniejszych fragmentów lektury Narodowego Czytania 2018.

Galeria zdjęć: