WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

Zwiedziliśmy Sandomierz i okolice

[ 2017-06-29 ]
Uczniowie kl. III Publicznego Gimnazjum w Dzietrznikach na zakończenie roku szkolnego wybrali się na dwudniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą do Sandomierza. Zaprosili do wspólnego wyjazdu uczniów z kl. I i II gim. Pod opieką p. J. Duszyńskiej, p. M. Caban i p. A. Maksymowicz-Zając spędzili dwa niezapomniane dni, bogate w wiele atrakcji.
Po drodze w Jędrzejowie zwiedzili Muzeum im. Przypkowskich,gdzie mogli podziwiać bardzo bogatą kolekcję zegarów słonecznych i przyrządów astronomicznych.
Kolejną atrakcją było zwiedzanie ruin zamku Krzyżtopór w Ujeździe -jednej z największych atrakcji turystycznych w Polsce. To pozostałości po największej budowli pałacowej w Europie przed powstaniem Wersalu. Naprawdę robi wrażenie.
Następnie w Baranowie Sandomierskim zwiedziliśmy Zespół Pałacowo-Parkowy zwany Małym Wawelem. Podziwialiśmy piękne witraże, wystrój komnat. Zamek otoczony jest 16- hektarowym obszarem parkowym.
Noc spędziliśmy w Pensjonacie Pod Pieprzówkami, położonym niedaleko Sandomierza. Bardzo przyjemnie spędziliśmy tu czas. Nie obyło się bez dyskoteki oraz ciekawej integracji grupy (wszystko w granicach rozsądku).
Następnego dnia zwiedzaliśmy Sandomierz. To jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, położone nad Wisłą, na wzgórzu wśród zieleni, pełne zabytków oraz ciekawych miejsc. Odbyliśmy kilkugodzinny spacer po mieście, podczas którego zwiedziliśmy najciekawsze miejsca. Pan przewodnik opowiadał niesamowite historie.
Zwiedziliśmy Bramę Opatowską z Uchem Igielnym, Rynek,Ratusz, którego charakterystyczna sylwetka jest najbardziej rozpoznawalnym symbolem miasta.
Przemieszczaliśmy się Podziemną Trasą Turystyczną, której długość wynosi około 450m. Następnie zwiedziliśmy Zamek Kazimierzowski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Okręgowe. Bardzo ciekawych legend wysłuchaliśmy w Wąwozie Królowej Jadwigi.
Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. To piękna budowla z bogato zdobionym sufitem i freskami na ścianach przedstawiającymi fakty z historii miasta.
Największą dla nas atrakcją był pobyt w Zbrojowni Rycerskiej. To "żywe" muzeum z eksponatami.  Można tu zobaczyć bogatą kolekcję broni białej, zbroje rycerskie z różnych epok, armaty oraz szaty dworskie, które mogliśmy przymierzyć. Rycerz Łukasz opowiadał tak barwnie i ciekawie, z ogromną dawką humoru, że mieliśmy wrażenie, iż przeniesiono nas w dawne czasy.
Nasz pobyt w Sandomierzu zakończyliśmy rejsem po Wiśle. Mogliśmy z daleka podziwiać położenie miasteczka na wzgórzu.
Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy do Dzietrznik. Naszą wyprawę uważamy za bardzo ciekawą. Poznaliśmy kolejne piękne miejsca w Polsce, świetnie się integrowaliśmy i bawiliśmy. Szkoda tylko, że to była nasza ostatnia wycieczka w tej szkole.