WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

Wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Czartkach

[ 2017-06-02 ]
12 maja 2017 roku odbył się wyjazd do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Czartkach. Uczestnikami byli uczniowie ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach, uczęszczający na zajęcia koła przyrodniczo- ekologicznego, wraz z opiekunami p. Mileną Caban oraz p. Sylwią Ludziejewską- Pakułą.
Główne założenie i cel wycieczki to uwrażliwienie uczniów na los bezdomnych zwierząt oraz chęć kształtowania u młodzieży gotowości niesienia pomocy bezbronnym i skrzywdzonym zwierzętom.
Młodzi ekolodzy wykazali się dużym zainteresowaniem i wraz z opiekunem p. Mileną Caban chętnie zorganizowali zbiórkę żywności w ramach akcji „Karma dla psa i kota”, którą przekazali na rzecz schroniska w Czartkach.
Pani Aneta Swiniarska - jedna z opiekunek w Przytulisku i Hotelu Dla Zwierząt Domowych FUNNY PETS w Czartkach - zapoznała uczniów z zasadami, które obowiązują w schronisku. Chętnie odpowiadała na zadane pytania, a także oprowadziła młodzież po obiekcie, gdzie można było zobaczyć psy i koty.
Przytulisko i Hotel Dla Zwierząt Domowych „FUNNY PETS” w Czartkach położony jest w cichej, spokojnej, oddalonej od miasta i innych zabudowań okolicy. W całym schronisku znajduje się ok. 600 psów i 50 kotów. Zwierzęta umieszczono w przestronnych boksach. Każdy pies przechodzi specjalne badania, otrzymuje własny numer i chip. Jego dane spisane są w książeczce zdrowia.
Zastanawiając się nad adopcją, musimy przede wszystkim wybrać takiego psa, który będzie nam odpowiadał pod względem zachowania i charakteru. O pomoc zawsze możemy poprosić osobę pracującą w schronisku. Najwierniejszymi psami są owczarki niemieckie. Beagle i husky to jedne z najbardziej wymagających ras. Jeśli już zdecydujemy się na zwierzę w domu, musimy pamiętać, że to ogromna odpowiedzialność. Przede wszystkim ważne są szczepienia przeciw wściekliźnie, odrobaczanie 2 razy w roku i pielęgnacja pazurów (szczególnie u szczeniąt). Decydując się na psa ze schroniska, pamiętajmy, że nie każde zwierzę jest w stanie przystosować się do nowych warunków. Problemem może być ogromna tęsknota za poprzednim właścicielem.
Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z zasadami pracy w wolontariacie na rzecz schroniska, wyprowadzając psy na spacer. Najwięcej emocji wzbudziła wizyta w miejscu przeznaczonym dla szczeniąt. Maleństwa można było pogłaskać i przytulić. Zarówno uczniowie jak i pieski byli bardzo szczęśliwi. Nie bez powodu mówi się, że zwierzęta ze schroniska kochają bardziej.
 Wycieczka została zorganizowana w ramach projektu „Moja mała Ojczyzna - nasza ekopracownia 2016” realizowanego w naszej szkole.