WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

Wycieczka do szkółki leśnej w Mierzycach

[ 2017-06-02 ]
18 maja 2017 r. uczniowie klasy IV i V Publicznej Szkoły Podstawowej w ZSS im. Króla Władysława Jagiełły w Dzietrznikach uczestniczyli w zajęciach ekologiczno - przyrodniczych realizowanych w ramach projektu „Moja mała Ojczyzna - nasza ekopracownia 2016”.
Wraz z opiekunami p. Mileną Caban oraz p. Karoliną Ślusarczyk grupa została oprowadzona przez sekretarza Nadleśnictwa Wieluń - p. Mirosława Bednarka po Szkółce Leśnej w Mierzycach.
Celem wycieczki była obserwacja roślin i zwierząt żyjących w poszczególnych warstwach lasu oraz rozpoznanie pospolitych drzew iglastych i liściastych.
Podopieczni dotknęli problemów zanieczyszczania lasów, a także mieli okazję do zdobycia wiedzy na temat sadzonek oraz obszaru tamtejszej szkółki. Szkółka leśna podzielona jest na kwatery i grządki. Na każdej kwaterze znajduje się inny gatunek. Możemy tu zobaczyć sadzonki, m.in. sosny, świerka, brzozy, dębu i wiele innych, z których później wyrosną potężne drzewa. W szkółce leśnej wszystkie żyją bezpiecznie, mają wszystko, czego im potrzeba. Leśnik dostrzeże pierwsze oznaki choroby i zastosuje odpowiednie leczenie, brak deszczu uzupełni deszczownią, a obfitość pokarmu gwarantuje odpowiednio nawożona gleba. Praca w szkółce jest bardzo trudna i wyczerpująca. Chwilę odpoczynku oraz ochronę przed wiatrem, deszczem i słońcem zapewnia pracownikom drewniany domek.   
Po zakończeniu dydaktycznego spaceru uczniowie poczuli się jak na biwaku i mieli okazję do spożycia smakołyków przygotowanych na ognisku. Pobyt w Szkółce Leśnej w Mierzycach był dobrą okazją do rozbudzenia wśród uczniów zainteresowań otaczającą przyrodą, wzbogacenia wiedzy oraz kształtowania  postaw proekologicznych.