WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

Rowerowa Jazda na Orientację w Załęczu Małym

[ 2017-05-22 ]
W sobotę i niedzielę, tj. 13-14 maja 2017 r. na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego  rozegrano zawody sportowe o randze ogólnopolskiej, tj.: II Ogólnopolskie Mistrzostwa Załęczańskiego Łuku Warty w Rowerowej Jeździe na Orientację oraz Mistrzostwa Polski w Rowerowej Jeździe na Orientację.
Do rywalizacji zgłosiło się 180 chętnych, ostatecznie wystartowało 150 zawodników. Z tej liczby ponad 130 zawodników stanęło na starcie I etapu mistrzostw na dystansie średnim (w sobotę) – jest to nowy rekord Polski we frekwencji na starcie w dotychczas rozegranych zawodach orientacji sportowej,  88 na dystansie sprinterskim  i  83 rowerzystów na dystansie długim w czasie III etapu, który odbywał się w niedzielę. W I etapie rywalizowały kobiety w 5 kategoriach, mężczyźni w 13 kategoriach oraz chętni w kategorii OPEN i rodzinnej. W II etapie rywalizowały kobiety w 4 kategoriach, mężczyźni w 11 kategoriach oraz chętni w kategorii OPEN i rodzinnej. W III etapie rywalizowały kobiety w 8 kategoriach, mężczyźni w 14 kategoriach oraz chętni w kategorii OPEN. Uczestnikami zmagań byli zawodnicy amatorzy i profesjonaliści z całej Polski. Swych reprezentantów, którzy stanęli do rywalizacji miały województwa: opolskie, małopolskie, śląskie, mazowieckie, łódzkie, pomorskie, dolnośląskie i wielkopolskie.
Do Załęcza Małego 13 i 14 maja zawitali reprezentanci Polski w tej dyscyplinie sportu na czele z trenerem kadry narodowej, Janem Cegiełką.  Swą obecnością zaszczycił nas sam prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej, Krzysztof Urbaniak, który brał udział w rywalizacji sportowej oraz inni przedstawiciele władz związku. Organizatorzy, czyli pracownicy Zespołu Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II Wielkiego w Załęczu Małym na czele z dyrektorem w roli kierownika zawodów, stanęli na wysokości zadania, dzięki czemu wszyscy zawodnicy ukończyli swoje trasy, osiągając super wyniki. Wśród startujących byli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, a także nauczycielka, p. Joanna Mencfel,  zdobywając I miejsce i bardzo dobry czas. W opinii sędziów i trenera kadry narodowej miała szansę na współzawodnictwo z zawodnikami licencjonowanymi i osiągnięcie miejsca na podium. Mamy również zwycięstwo w kategorii: K14 - Kariny Polak i Darii Cembik , M14 - Mateusza Muchy i dwukrotne Szymona Draba, M17 -  Jakuba Wojtaka i Przemysława Walaszczyńskiego, M20 -  Michała Mencfela, K40 - Joanny Mencfel. Oprócz rywalizacji zawodników amatorów i profesjonalistów  szczególnie dużą popularnością cieszy się kategoria rodzinna. Na starcie stanęło 18 rodzin, które stanowiły 69 -  osobową grupę zawodników uczestniczących w mistrzostwach, w tym najmłodszy uczestnik w wieku 8 miesięcy. Natomiast najstarszym zawodnikiem  był startujący w kategorii M70, Kazimierz Dura. Propagatorem orientacji rowerowej stała się grupa zawodników „Rowerowego Wielunia”, którzy licznie wystartowali w mistrzostwach i w naturalny sposób stali się sympatykami tej dyscypliny i dużym wsparciem dla organizatorów, co dobrze rokuje na rozwój tej dyscypliny na terenie powiatu wieluńskiego.
Wyniki rywalizacji są dostępne na stronie (www. aktywniewzaleczu.pl).
Zawody rozegrano w malowniczych terenach Załęczańskiego Parku Krajobrazowego, który jest najbardziej wysuniętym na północ  obszarem Jury Krakowsko-Częstochowskiej z licznymi formami krasowymi, lekkimi wzniesieniami, pokryty lasami sosnowymi, niewielkimi formami skalnymi oraz piaszczystymi ścieżkami. Jak się okazało, teren, rzeźba, piaszczyste, nieregularne drogi i ścieżki stanowiły nie lada wyzwanie, nie tylko dla początkujących, ale i dla profesjonalistów, o czym świadczą  wypowiedzi zawodników po skończonej rywalizacji.
Mistrzostwa zorganizowano przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, Starosty Powiatu Wieluńskiego, Wójta Gminy Pątnów, UKS-u „Załęczak” i Stowarzyszenia „KRAS”. Dzięki hojności sponsorów od uczestników nie pobierano żadnych opłat i obdarowano ich licznymi nagrodami (medalami, pucharami, dyplomami, nagrodami rzeczowymi oraz koszulkami reklamowymi). Na mecie na  zawodników  czekały: ciepły posiłek, napoje i ciasto, a w sobotni wieczór zorganizowano ognisko. Nagrody wręczali przedstawiciele PZOS, sponsorzy i władze samorządowe.  Sponsorom bardzo dziękujemy w imieniu własnym jak i obdarowanych. Nad zabezpieczeniem tras czuwali strażacy z jednostek OSP Gminy Pątnów, ratownik medyczny, pracownicy urzędu, pracownicy i nauczyciele ZSS w Załęczu Małym oraz policjanci z KP w Wieluniu. Obsługę medialną zapewniła TV TOYA, Radio ZW, prasa Kulisy Powiatu i Dziennik Łódzki.  Wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu sportowego i organizacyjnego mistrzostw, bardzo gorąco dziękujemy.
Podsumowaniem imprezy niech będą słowa cytowane poniżej:
„Ubiegłoroczna impreza miała bardzo dobre opinie, więc postanowiliśmy powierzyć tutejszej sekcji organizację Mistrzostw Polski. I nie zawiedliśmy się. Trasy są świetne, przygotowanie zawodów i oprawa doskonała” – chwali organizatorów Krzysztof Urbaniak, prezes Polskiego Związku Orientacji Sportowej.
Imprezę sponsorowali:
     
     
     
   

 

 

     
 

 

 

 

 
Galeria zdjęć: