WAŻNY KOMUNIKAT
        

Aktualności

Pierwszy dzień wiosny z bohaterami lektur

[ 2017-03-30 ]
Pierwszy dzień wiosny w ZSS w Dzietrznikach w tym roku przebiegał nieco inaczej niż zwykle. 21 marca na sali gimnastycznej odbyło się podsumowanie Projektu pt. „Bohaterowie lektur są wśród nas”, w którym uczestniczyli wszyscy uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Oj, działo się! Było wesoło i bardzo kolorowo.
Wisława Szymborska w jednym ze swych utworów napisała, że „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”  W naszym projekcie, który realizowaliśmy przez 3 tygodnie, chcieliśmy pokazać, że tak jest naprawdę, że czytanie lektur nie jest nudnym zajęciem, jak twierdzą niektórzy, a wręcz przeciwnie. Podejmowaliśmy się różnych zadań.

1. Zorganizowaliśmy Lekturową listę przebojów.
Uczniowie i  nauczyciele mieli możliwość oddać swój głos 2017-03-30na ulubioną lekturę.
Okazało się, że uczniowie w kl. I-III SP najchętniej czytają  „Zaczarowaną zagrodę”,
„Baśnie” Hansa Christiana oraz Plastusiowy pamiętnik”.
W klasach IV-VI pierwsze miejsce w rankingu zajęła lektura pt. „Opowieści z Narnii”, drugie - powieść „W  pustyni i w puszczy” , a trzecie - „Chłopcy z Placu Broni”.
Gimnazjaliści lubią „ Małego Księcia” , poruszającą lekturę pt. „Oskar i pani Róża”, a także „Krzyżaków” Henryka Sienkiewicza, mimo iż to obszerna powieść.
W głosowaniu na ulubioną lekturę szkolną brali udział również nasi nauczyciele. Najmilej wspominają „Małego Księcia”, ale także „Tego obcego”, „ Szatana z siódmej klasy”, „Lalkę” Bolesława Prusa oraz „ Ogniem i mieczem” Henryka Sienkiewicza.
 
2. Każdy uczeń mógł wziąć udział w Konkursie fotograficznym „Lubię czytać”.
Wystarczyło tylko sięgnąć po lekturę i uwiecznić tę chwilę na fotografii. Spośród wielu bardzo ciekawych zdjęć nagrodzono wyjątkowe. Jak się okazało, można czytać w różnych miejscach i w różnych sytuacjach: na podłodze, kanapie, w fotelu, przy kuchennym stole, po prostu wszędzie i o każdej porze. W SP w konkursie zwyciężyli: Patrycja Podyma, Wiktor Panek i Marysia Żarnowska, a w gimnazjum- K. Żarnowska, A. Pęcherz i F. Miarka.
3. Największym powodzeniem cieszył się  Konkurs na najciekawszą ilustrację do wybranej lektury. I tu ujawniliśmy nasze niesamowite talenty plastyczne! Prace są bardzo kolorowe, przedstawiają bohaterów, sceny nawiązujące do ulubionych lektur.
Do wyjątkowych malarzy w szkole należą:
W klasach I-III SP:
Nadia Michalska,Dominik Kania, Radosław Polak, Julia Krzemińska i Kinga Dubas.
W klasach IV-VI SP:
Zuzanna Jachymska, Katarzyna Błach, Jakub Tabaka, Maria Żarnowska i Oliwia Lasota.
W klasach I-III G:
Klaudia Kalemba, Edyta Gmyrek,Marta Ochwatowska, Anita Szewczyk i Julia Mikołajczyk.
4. Konkurs na najciekawsze wcielenie się w wybraną postać literacką.
Tego dnia naprawdę odwiedzili nas bohaterowie lektur. Pojawiły się wróżki, damy dworu, rycerze, zjawy, postacie ze znanych baśni i bajek. Gościliśmy Anię z Zielonego Wzgórza, Tomka Sawyera, Pinokia, pana Kleksa, a nawet Cześnika, Julię, Zosię z dramatu Mickiewicza.
Uczniowie przy muzyce ze znanych filmów, które powstały na podstawie powieści, zaprezentowali piękne stroje, a komisja wyłoniła i nagrodziła najciekawsze z nich.
W kl. I-III SP nagrodzono: Patrycję Woś, L. Lasotę, O. Ladrę i O. Pęcherz.
W kl. IV-VI: Filipa Pakułę, Oliwiera Napieraja i Zuzię Jachymską.
W kl. I-III G: Dawida Gabasa, Klaudię Żarnowską i Oskara Kielana.
 
Wręczono również nagrody i dyplomy laureatom konkursu plastycznego pt.” Bezpiecznie korzystamy z Internetu”, który odbył się w szkole podczas Tygodnia Bezpiecznego Internetu: Julii Morce, Martynie Ramus i Zuzi Wcisło.
Wszyscy tego dnia świetnie się bawili: i uczniowie, i nauczyciele. Przekonaliśmy się, że czytanie książek to niezła zabawa.
Następnego dnia na pierwszej lekcji nauczyciele zrobili uczniom niespodziankę. Pięknie przeczytali najciekawsze fragmenty wybranych przez siebie lektur, zachęcając w ten sposób do czytania książek.
Organizatorzy bardzo serdecznie dziękują wszystkim uczniom, którzy z wielkim zaangażowaniem wzięli udział w projekcie, a także nauczycielom za pomoc w zorganizowaniu podsumowującej imprezy.

Autorki projektu: R. Dubas i J. Duszyńska
Galeria zdjęć: