WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

Zwiedziliśmy Oświęcim i Tarnowskie Góry

[ 2016-11-03 ]
10 października 2016 r. liczna grupa uczniów Publicznego Gimnazjum w Dzietrznikach pod opieką p. J. Duszyńskiej, p. M. Caban i p. A. Maksymowicz-Zając uczestniczyła w dydaktycznej wycieczce do Oświęcimia i Tarnowskich Gór.
W Tarnowskich Górach uczniowie zwiedzili Zabytkową Kopalnię Srebra, a w niej jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną. Najpierw w części nadziemnej zapoznano się z historią, geologią oraz technikami wydobycia złóż. Zwiedzający oglądali dawne narzędzia, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobycia urobku. Następnie na głębokości 40 m przemieszczano się szlakiem turystycznym „Szczęść Boże”, gdzie uczniowie mieli możliwość obejrzeć dawne stanowiska pracy oraz narzędzia pochodzące z XVIII i XIX w. Trasa jest udźwiękowiona w autentyczne odgłosy ciężkiej pracy górników, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków. Znaczną część trasy zwiedzający pokonali łodzią, co stanowiło dużą atrakcję. Przy budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych, który budził duże zainteresowanie.
Z kolei grupa udała się do Oświęcimia, aby zwiedzić Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau utworzone w 1947r. To jedyny obóz koncentracyjny znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miejsce to jest symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach i przedstawicielach innych narodowości w czasie II wojny światowej, nazywane jest „fabryką śmierci”.
Najpierw uczniowie spotkali się z ogromem tragedii w Oświęcimiu, gdzie znajdował się obóz pracy przymusowej. Oddali hołd pomordowanym pod „Ścianą śmierci”, poznali nieludzkie warunki, w jakich przebywali dorośli oraz dzieci, poznali wstrząsające historie z ich życia.
Następnie grupa udała się do Birkenau, które początkowo było obozem koncentracyjnym, potem miejscem eksterminacji, wyposażonym w komory gazowe i krematoria. Wielkie wrażenie na zwiedzających zrobiły baraki, zgromadzone w pomieszczeniach osobiste rzeczy zamordowanych, ruiny krematoriów, wielkie piece, które pochłonęły tysiące osób różnej narodowości, przede wszystkim Żydów i Polaków.
Jak twierdzą uczniowie, to była wstrząsająca, niezapomniana  lekcja historii. Trudno uwierzyć, że „Ludzie ludziom zgotowali ten los”.