WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

10 lat z Janem Pawłem II

[ 2016-11-02 ]
22 października 2016 r., w niezwykle słoneczną sobotę, w Załęczu Małym odbyła się uroczystość 10. rocznicy nadania imienia szkole oraz ustanowienia sztandaru. Wydarzenie to zgromadziło wielu sympatyków szkoły, m.in. starostę powiatu wieluńskiego, Andrzeja Stępnia, radnego sejmiku łódzkiego Andrzeja Chowisa, wójta gminy Pątnów Jacka Olczyka, a także radnych powiatu, gminy, rodziców, absolwentów tej szkoły. Zebrani, przemarszem z towarzyszeniem orkiestry „Ogniki”, udali się na mszę świętą do miejscowego kościoła. Eucharystii przewodził ks. Roman Szkop, natomiast homilię wygłosił przyjaciel szkoły , ojciec Jan Paweł Konobrodzki z opactwa tynieckiego.
Wydarzenie to miało kilka odsłon. W obecności władz powiatowych i gminnych oraz społeczności szkolnej Załęcza Małego zasadzono i poświęcono dąb szypułkowy, noszący imię Jan Paweł . Kolejną odsłoną uroczystości było poświęcenie ławeczki z postacią naszego Papieża, wykonanej z drzewa rosnącego na placu szkoły od niepamiętnych lat. Rzeźbę wykonał miejscowy artysta p. Józef Fiedor. Wyjątkowym przeżyciem, zwłaszcza dla najmłodszych, było wypuszczenie białych balonów z podziękowaniem za 10 lat patronowania szkole. Okrzyki dzieci: „Dziękujemy!” rozbrzmiewały tak wzruszająco, iż niektórzy z zebranych ocierali przy tym łzy.
Po tym radosnym i emocjonalnym wydarzeniu prowadzący – Iwona Kulig oraz Michał Mencfel – absolwenci tej szkoły, zaprosili zebranych do nowoczesnej sali dydaktycznej – ekopracowni „Załęczańskie eksperymentatorium gimnazjalisty”. Jak podkreślił dyrektor szkoły Sławomir Cieśla: „Jest to obraz naszej wiary, efekt materialny działań podejmowanych w tej placówce”.
Ostatnia odsłona rocznicy miała miejsce w sali gimnastycznej, której jeszcze 10 lat temu nie było.
Jan Paweł II był silnie związany z teatrem, dlatego najlepszą formą dziękczynienia za Jego opiekę i wsparcie były niewątpliwie występy uczniów. Wszyscy obecni na tej uroczystości mogli zobaczyć pokaz talentów i możliwości artystycznych dzieci w różnej grupie wiekowej. Przedszkolaki przygotowały własną wersję piosenki Arki Noego „Taki duży, taki mały”. Ich wykonanie, nagrodzone gromkimi brawami, wprowadziło wszystkich obecnych w radosny nastrój. Następnie zaprezentowali się uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej, wykonując krakowiaka z akompaniamentem tamburynów, których dźwięk roznosił się po okazałej sali gimnastycznej. Wspomnieć należy również o młodej solistce – Oliwii Kowal, która profesjonalnie, z towarzyszeniem chóru, wykonała piosenki m.in. Anny Jantar.
Uwagę zaproszonych gości, a w szczególności starosty powiatu wieluńskiego, Andrzeja Stępnia, zwróciła pantomima uczniów klas IV-VI, zatytułowana „Walka dobra ze złem”. W czarnych strojach, z widocznymi białymi i czerwonymi sercami, w takt muzyki z filmu „Władca pierścieni” wykonali zadziwiający pokaz na miarę szkoły ponadgimnazjalnej. Postać zła, odgrywana przez uczennicę klasy VI przekonująco walczyła z dobrymi, czystymi sercami. Ale szczęśliwie, tym razem była bezsilna wobec ogarniającego dobra i miłości, wartości uosabianych przez patrona tej szkoły. Część artystyczną zakończyli uczniowie gimnazjum, którzy przybliżyli życie Jana Pawła II.
Oprócz wspaniałych występów dzieci uczestnicy spotkania zapamiętają z pewnością prezentację multimedialną opracowaną przez absolwentkę tej szkoły – Agatę Troninę, która przypomniała wspólne chwile spędzone ze swoją klasą, a także ich dalsze losy po ukończeniu gimnazjum.
Zebrani goście, w tym starosta powiatu Andrzej Stępień, radny sejmiku łódzkiego Andrzej Chowis oraz wójt gminy Pątnów Jacek Olczyk zabrali głos, gratulując gospodarzowi i całej społeczności Załęcza Małego wspaniałej uroczystości, życząc jednocześnie dalszej opieki i wsparcia ze strony św. Jana Pawła II.
Spotkanie zakończył dyrektor Sławomir Cieśla słowami : „Taki jest pomnik JPII w ZSS w Załęczu Małym. Pomnik nie ze spiżu, marmuru, tylko żywy pomnik. Pomnik zbudowany z pomnożonych talentów uczniów, absolwentów i nauczycieli tej szkoły. To wszystko składamy Tobie św. Janie Pawle II w podzięce za 10 lat patronowania naszej szkole i powierzamy się Tobie w opiekę i przewodnictwo w drodze do Naszego Pana. Niech duch Twój trwa w szkole – tej szkole!”. Wszystkich zebranych czekała miła , słodka niespodzianka w postaci kremówek, tak lubianych przez Jana Pawła II.
Warto zauważyć, iż ogromne zaangażowanie nauczycieli, uczniów i rodziców przyczyniło się do przeżycia czegoś niezwykłego, przepełnionego nie przesadnym patetyzmem, ale wiarą w sens słów patrona i jego silną miłością do drugiego człowieka.

oprac. Ewa Pietrzykowska

 

Galeria zdjęć: