WAŻNY KOMUNIKAT
    Zmiana rachunku bankowego dla opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi - nr konta bankowego: 50 9256 0004 0075 8190 2000 0170     

Aktualności

Koncert gitarowy Kuby Michalskiego w Bibliotece

[ 2015-12-17 ]
W Gminnej Bibliotece Publicznej w Pątnowie dnia 7 grudnia 2015 r. odbył się koncert Kuby Michalskiego, polskiego barda, który wykonuje utwory Jacka Kaczmarskiego, Leonarda Cohena oraz poezję znanych poetów.
W spotkaniu brała udział młodzież Publicznego Gimnazjum ZSS im. Wł. St. Reymonta w Pątnowie wraz z opiekunami. Swoją osobą zaszczycił nas na koncercie Pan Jacek Olczyk - Wójt Gminy Pątnów i inni przybyli słuchacze.
Kuba Michalski to polski piosenkarz , kompozytor i autor tekstów. Komponuje muzykę do własnych tekstów i wierszy innych autorów (m.in. Bolesława Leśmiana, Adama Mickiewicza, Adama Asnyka i Charlesa Baudelaire’a). Występuje z zespołem „Cotton Cat”, założonym wspólnie z żoną oraz solowymi programami poświęconymi balladom Jacka Kaczmarskiego i Leonarda Cohena. W 2007 r. wydał płytę z utworami Jacka Kaczmarskiego, a w 2011 r. album „ Podróż”, będący zbiorem jego własnych kompozycji do wierszy wielkich poetów. W naszej bibliotece koncert był głównie prezentacją utworów Jacka Kaczmarskiego. Pan Kuba Michalski pomiędzy wykonywaniem utworów, starał się również zapoznać naszą młodzież z postacią Jacka Kaczmarskiego. Artysta ten był poetą, prozaikiem, kompozytorem, piosenkarzem i twórcą tekstów piosenek. Znamy go głównie dzięki piosenkom o tematyce historycznej ( Rejtan, czyli raport ambasadora; Sen Katarzyny II; Lekcja historii klasycznej) i społeczno-politycznej ( Mury, Nasza klasa, Obława). Kojarzony jest z etosem pierwszej Solidarności oraz stanem wojennym. Jego twórczość była identyfikowana jako głos antykomunistycznej opozycji. Związany był z kabaretem „ Pod Egidą” Jana Pietrzaka. Jego utwór Mury stał się hymnem rodzącej się Solidarności. Był członkiem Redakcji Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Oprócz utworów Kaczmarskiego, Kuba Michalski zaprezentował również kilka pięknych utworów wielkich polskich poetów, jak Norwid czy Tuwim. W niezwykle ciekawy sposób przybliżył młodzieży twórczość, z którą nie spotykają się na co dzień.
Wielka poezja nie starzeje się, a w dzisiejszym zagonionym świecie warto do niej ciągle wracać. W internecie można posłuchać piosenek Kuby Michalskiego.

Przygotowała: Krystyna Smugowska
Galeria zdjęć: